Rozmiar

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ROZMIAR BIUSTONOSZA ?!

   Na wstępie jedna, ogromna prośba !!! … – nie przywiązujcie się zbytnio do „literek” określających rozmiar i nie traktujcie tego, jako wyznacznik przy kupowaniu kolejnych modeli staników. Generalnie, w myśl zasady, że „rozmiar-rozmiarowi nie jest równy”… a to dlatego, że każdy producent bielizny stosuje własną tabelę rozmiarów oraz numerację miseczek. Mogą zdarzyć się rozbieżności pomiędzy różnymi firmami. Zdarzają się one również w obrębie tej samej marki ze względu na, np. rodzaj użytego materiału czy konstrukcji biustonosza.

JAK SIĘ ZMIERZYĆ ?

   Aby dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza potrzebujemy dokładnie wymierzyć obwód swojej klatki piersiowej. Pierwszego pomiaru dokonujemy DOKŁADNIE POD BIUSTEM i na wydechu. Otrzymany wynik zaokrąglamy w dół do ok. 5 cm. Następnie mierzymy się W BIUŚCIE, na wysokości brodawek. Najlepiej jest to zrobić w miękkim biustonoszu lub bez biustonosza. Przy wiotkim, „zmęczonym” biuście możemy dokonać pomiaru lekko pochylając się do przodu. Różnica między obwodem w biuście i pod biustem wskaże nam wielkość miseczki.

 

Rozmiar

   Co ciekawe, Panie o identycznych „wymiarach” mogą nosić różne rozmiary staników. W obu przypadkach równie dobrze dobrane. Zdarza się często, że dobrze dobrany biustonosz nie pokrywa się z tabelą rozmiarów. I tu z pomocą przyjdzie profesjonalna brafitterka, która potrafi dobrać nie tylko ROZMIAR ale również model, i konstrukcję biustonosza, odpowiednią do potrzeb konkretnego biustu.

   Przy prawidłowym dopasowaniu biustonosza, pas obwodu leży równolegle do podłogi na całej swojej długości (na tej samej wysokości z przodu i z tyłu). Fiszbina biustonosza obejmuje całą pierś i celuje w środek pachy, natomiast na mostku przylega do klatki piersiowej. Miseczka przylega gładko do ciała, nie odstaje, nie marszczy się i nie „przecina biustu”. Linia biustu jest gładka na krawędzi miseczki, a pod pachą nie tworzą się fałdki.

Należy pamiętać o uregulowaniu długości ramiączek. Jeśli pomimo ich podciągnięcia biust opada w dół, oznacza to, że miseczka została źle dobrana.

W prawidłowo dobranym biustonoszu:

  • tył stanika leży poziomo,
  • zapięcie pozostaje na tej samej wysokości – nie przesuwa się w górę w trakcie noszenia.

Jeśli biustonosz unosi się z tyłu do góry – obwód jest zbyt luźny. Dobrze dobrany obwód jest ciasny, ale wygodny, – jeśli powoduje ból czy trwałe otarcia na skórze albo utrudnia oddychanie, jest zbyt ciasny.

   Ciężar biustu nie opiera się na ramiączkach. To nie ramiączka biustonosza podtrzymują biust, a jego obwód. Jeśli na ramionach powstają wgłębienia od ramiączek, a skóra w tych miejscach jest boleśnie otarta, oznacza to, że obwód pod biustem jest zbyt szeroki i ciężar piersi spoczywa na ramiączkach. Dzięki właściwie dobranemu obwodowi biustonosza unikniemy nieprzyjemnego uczucia „wrzynania się” ramiączek w ramiona.

Uwaga: przy zmniejszaniu obwodu pod biustem koniecznie trzeba powiększyć miseczkę o jeden rozmiar. Przy zwiększaniu obwodu, miseczkę pomniejszamy o jeden rozmiar.

   Piersi są ładnie uniesione (nie dotykają brzucha!). Jeśli piersi obwisają – najczęściej oznacza to, że obwód pod biustem jest za szeroki. Sięgnij po węższy obwód i większą miseczkę. Skracanie ramiączek nie rozwiąże problemu !

   Piersi w całości mieszczą się w miseczkach. Przyjrzyj się bardzo uważnie: czy nad krawędzią miseczki lub w okolicy pachy nie tworzą się „bułeczki” czy fałdki. Upewnij się, że linia biustu jest gładka. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że miseczka jest zbyt mała – wybierz koniecznie większą.

   Widoczny luz w miseczkach oznacza, że są one zbyt duże. Sięgnij po mniejszą miseczkę. Fiszbiny okalają piersi, leżąc gładko na klatce piersiowej, nie wbijają się w żadnym miejscu w tkankę piersi. Zewnętrzne końce fiszbin powinny celować w stronę pach, a wewnętrzne opierać się na mostku. Jeśli fiszbiny odstają od ciała oznacza to, że miseczki są zbyt płytkie.

   Kupując biustonosz powinnaś zapinać się na ostatnią (najluźniejszą) haftkę. Biustonosz w trakcie noszenia będzie się lekko rozciągał, wiec z czasem, obwód będzie można zacieśnić zapinając się na kolejną haftkę.

   Noszenie właściwie dobranego biustonosza jest niezwykle ważne. Dobrze dobrany wpływa na poprawę kształtu i jędrności piersi poprzez stopniowe przesuwanie tkanki tłuszczowej z okolic pach w stronę biustu. Źle dobrany model może być przyczyną nie tylko utraty jędrności piersi czy bólu kręgosłupa, ale także może trwale zdeformować biust.

Z jakich powodów, warto jeszcze nosić Dobrze Dobrane Biustonosze ?!

    Na to pytanie opowiedzą Wam Panie, które z branżą bieliźnianą związane są od lat. Właścicielki firm produkujących bieliznę, międzynarodowe ekspertki… Nazik Mokrosińska właścicielka marki NAZELI, Izabela Sakutova – ekspertka brafittingu oraz dystrtybutor marki PANACHE na Polskę, Ewa Kotynia – właścicielka marki NESSA oraz Magdalena Grześlak – właścicielka marki ROOM669.

Zapraszam do oglądania !